Toto je úvodní článek krátké série článků. Dozvíte se něco o volbě témat pro projekty, vybudování scénáře a jejich rozpracování. Představím vám své projekty “Máchovské kontemplace” a “Očima Hanse Christiana Andersena”, které získaly mezinárodní ocenění.

Roky jsem se snažil zvládnout a zdokonalit svoji krajinářskou fotografii. Jako asi každý zapálený fotograf krajinář jsem absolvoval mnoho kurzů, fyzicky či virtuálně, četl stohy literatury, zdokonaloval post proces. A pořád jsem nebyl spokojen, nějak mi nestačilo být dokonalý technicky (i když k tomu mám určitě pořád ještě daleko). Až jsem jednoho dne zakopnul o Chrise Friela, fotografa a grafika. Vzpomněl jsem si na svá dětská léta, kdy jsem chodil do Lidušky na malbu a začal jsem znovu, tentokrát s ICM. Přišly další stovky hodin v terénu a u počítače a najednou se dostavilo i to, co jsem s klasickou fotografií nikdy nezažil – zabodoval jsem v mezinárodních soutěžích, narazil jsem na svůj svatý grál. Nedávno mi jedna kolegyně, které si velmi vážím, nad mými fotografiemi řekla, že člověk musí dozrát a že se mi to asi konečně stalo. Bylo nám oběma jasné, že nemluví o kompozici a postprocesu, nehodnotila to, co vidí, jako fotografii, ale jako příběh, který ji oslovil.

Ptal jsem se potom sám sebe, co se mi to vlastně po tolika letech s fotografií stalo, ale nepřišel jsem na nic moudřejšího, než že jsem prostě nechal moje ruce a srdce dělat jejich práci a nemotal se do toho hlavou. Steve Simon říká, že každý fotograf musí mít “nasbíráno a uloženo” a pak to prostě nechat naskočit a zafungovat. A čím víc prožitků, vzorců a zdrojů mám, tím to jde lépe a invenčněji.

V mém případě se sešla moje záliba a obdiv k impresionistům s technikami ICM (intentional camera movement) a ME (multi exposure). Rozhodl jsem se proto, že tyto postupy budu dále zkoumat a podělím se o ně s vámi. Budu vám postupně představovat nástroje a příklady nejen moje, ale i dalších fotografů, kterých si vážím. Řeč postupně přijde na metodiku snímání záběru (statický pohyb, virtuální pohyb, zoom a rotace kamery, dynamický pohyb, ostření a expozice), kompoziční volbu (druhy kompozice, aplikace kompozice do blendování fotografií) i postproces. Ukážu vám, jak kombinovat klasickou fotografii s ICM a ME.

Dozvíte se něco o volbě témat pro projekty, vybudování scénáře a jejich rozpracování. Představím vám své projekty “Máchovské kontemplace” a “Očima Hanse Christiana Andersena”, které získaly mezinárodní ocenění a pozvu vás na chystané výstavy či přednášky.

A když budete mít zájem si to všechno vyzkoušet pod dohledem a s diskusí, rád vás uvítám na svých kurzech.

0 komentářů

Přidejte komentář

Chcete se zúčastnit diskuze?
Bez obav nám sdělte svůj názor.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *