Dlouho jsem váhal pořídit sii polarizačífiltr Mooses CPLo kterém není na internetu příliš napsáno. Blíží se podzim, kdy je přírodafotogeničtějšíabarevnější. Protože je jeho cena poněkud nízká, obával jsem se malého efektu modré barvy nebe, zvýraznění mraků a teplých barev.

Ještě než se rozepíši proč jsem se rozhodl pro oteplující filtr napíšu pár řádku vývoje fotografa, který chce mít krásné fotky.
Mnoho nových majitelů digitálních zrcadlovek je zklamáno, že fotoaprát nedělá tak kontrastní a vyvážené fotografie jako jejich kompakt. Zrcadlovka v podstatě zachytí maximální počet informací obrazu a výslednou úpravu nechá na Vás, tedy pokud neukládáte fotky přímo do JPG, čímž vlastně znemožníte další úpravy. Takže když si kupujete zrcadlovku, musíte v základním vybavení počítat se třemi věcmi – tělo, objektiv a software! Postupem času přijdete na to, jak docílit krásné fotky pomocí softwaru, ale i tam narazíte na hranice možností a vidíte, že to dál nejde. Můžete pracovat pouze s inforamcemi, které jsou v surových datech (RAW). Takže dalším krokem vpřed je pořízení polarizačních, přechodových a efektových filtrů, které dokážou do RAWU nacpat další bodíky dat a vy s nimi můžete dále nakládat.

Neupravená fotkaUpravená fotkaPoprvé jsem měl možnost vyzkoušet Filtr Mooses CPL v Českém Švýcarsku na rozhledně Wiefberg a v jejím okolí. Testoval jsem rozdíly mezi kvalitním, ale běžným polarizačním fitlrem a mezi Mooses filtrem. Fotky mi na display foťáku připadaly stejné až do prvních paprsků slunce.

Filtr Mooses CPL spojuje polarizační a oteplující filtr a jeho kvalitou jsem byl mile překvapený. Pro představu jsem vyfotil krajinu s filtrem Mooses CPL, po té s polarizákem B&W MRC, na třetí fotce jsou na objektivu našroubované oba filtry a poslední fotka je bez filtrů.

0 komentářů

Přidejte komentář

Chcete se zúčastnit diskuze?
Bez obav nám sdělte svůj názor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *